Opieka nad Twoją stroną internetową od A do Z
e-mail witaj@redaktorinternetowy.pl tel. 22 510-62-16 tel. kom. 791-583-683

Jak wybrać dobrą nazwę domeny?

Ograniczeniem dla nazwy domeny teoretycznie jest tylko nasza wyobraźnia, w praktyce jednak warto dostosować ją do przedmiotu naszej działalności. Im bardziej nazwa domeny będzie zbliżona do słów wpisywanych przez internautów, tym lepiej. Jeśli np. prowadzimy zakład fryzjerski w Gdańsku, naszą domeną mogłaby być nazwa fryzjergdansk.pl

Jak ułatwić internautom zapamiętanie nazwy domeny?

Użytkownicy rzadko wprawdzie wpisują adresy serwisów „ręcznie”, zwykle wchodzą na nie korzystając z wyszukiwarki, warto jednak ułatwić im zapamiętanie naszego adresu. Idealna nazwa to taka, która nie wywołuje wątpliwości co do pisowni. Moglibyśmy podyktować ją przez telefon, a nasz rozmówca nie zadałby nam pytania: „ale jak to się pisze?”

Dobrze byłoby zatem unikać polskich znaków (ą, ę, ó, ś, ł, ć, ź, ż), a także spółgłosek tak zwanych dźwięcznych na końcu nazwy, ponieważ wtedy dźwięczne b zmieni się w bezdźwięczne p, w w f, g w k, d w t, a z w s. I tak np. zamiast „kod” nasz rozmówca usłyszy „kot”. Jeśli nie będzie miał czasu lub ochoty na dodatkowe pytania, po prostu zrezygnuje z odwiedzin naszego serwisu.

Na co zwrócić uwagę przy domenach dwuczłonowych?

W sytuacji, gdy nasza nazwa składa się z dwóch członów, czasem warto zarejestrować obie formy, aby nie obciążać pamięci użytkowników koniecznością zastanawiania się, który element znajdował się na początku. To rozwiążanie warto wybrać tylko wtedy, gdy pod względem gramatycznym obie formy będą poprawne, a użytkownicy mogą mieć problem z zapamiętaniem kolejności wyrazów. I tak np. dla domeny rycerskisklep.pl warto zarejestrowac także skleprycerski.pl, ale już przy nazwie redaktorinternetowy.pl nie będzie to konieczne.

Jeśli chcemy, aby nasza domena składała się z nazwy naszego produktu lub firmy i miejsca, wówczas pierwszym jej członem powinien być produkt (firma), drugim – miejsce.

Warto pamiętać, że domyślną formą pisowni dla adresów stron składających się z dwóch członów (np. www.RedaktorInternetowy.pl) jest pisownia bez łącznika – najłatwiejsza do zapamiętania.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies - więcej szczegółów w naszej "Polityce Cookies".